• Sākums
  • Projekti
  • Brīvprātīgā darba efektīva iesaiste dzelzceļu mantojuma saglabāšanā #NVOfonds2021

BDK

Brīvprātīgā darba efektīva iesaiste dzelzceļu mantojuma saglabāšanā #NVOfonds2021

Projekta mērķis ir efektīvi izmantot brīvprātīgo darbu dzelzceļa nozares industriālā mantojuma saglabāšanā, popularizēt sabiedrībā brīvprātīgā darba saturīgumu un dažādību, iesaistīt visas iedzīvotāju grupas neatkarīgi no vecuma, dzimuma vai sociālā statusa, veicinot tajā skaitā prasmju nodošanu, komunikāciju un toleranci starp dažādām paaudzēm.

Projekta ietvaros tiks finansētas materiālu, instrumentu, kā arī pakalpojumu izmaksas brīvprātīgo talku organizēšanai, kā arī augsti kvalificētu darbu veikšana talku starplaikos. Tiks organizēts efektīvs talku sagatavošanās darbs, tajā skaitā iesaistot celtniecības tehniku, lai maksimāli saturīgi un efektīvi izmantotu brīvprātīgo darbu talku laikā, tā sasniedzot maksimālo kopējo rezultātu.
Tiks uzlabota biedrības kapacitāte administratīvo darbu veikšanai, lai popularizētu brīvprātīgo talkas un komunicētu ar sabiedrību par tām, kā arī piesaistītu jaunus brīvprātīgos.

Aktualitātes projekta gaitā tiek publicētas sadaļā Aktualitātes un sasniegtais, kā arī mūsu Facebook lapā, un dažas galvenās ziņas arī zemāk - zem attēlu galerijas.

Līdzšinējā biedrības darbība pierāda, ka brīvprātīgo spēkiem iespējams paveikt ļoti daudz, taču specifiskāku darbu veikšanai nepieciešams piesaistīt apmaksātus darbiniekus, fiziski smagu un apjomīgu darbu veikšanai jāpiesaista celtniecības tehnika. Līdz šīm Baložu kūdras dzelzceļa izveidē jau ieguldīti virs 150 tūkst. EUR, biedrības finansiālās iespējas limitē rezultātu, jo ir vajadzīgs ne tikai darbs, bet arī materiāli, instrumenti. Kopš 2018. gada tiek organizētas ekskursijas Baložu kūdras bānīti, kas ļauj uzlabot finansiālo situāciju, taču vienlaikus ierobežo iespējas organizēt remontdarbu talkas, jo brīvprātīgo resurss pa šiem gadiem ir audzis krietni lēnāk, nekā nepieciešamība pēc tā. Ekskursijas neatraujami ir saistītas arī ar atbildību apmeklētāju priekšā, tāpēc cieš tieši muzejdzelzceļa iespējas augt un attīstīties (brīvprātīgie to dara no ekskursijām brīvajā laikā). Tas apdraud industriālā mantojuma turpmāku saglabāšanu, jo Baložu kūdras bānītis ir vienīgais industriālo dzelzceļu mantojuma saglabāšanas objekts Latvijā.

Šī projekta mērķis ir sasniegt sinerģiju - atbalstīt ar muzejdzelzceļa veidošanu un uzturēšanu saistīto talku darbību, maksimāli efektīvi iesaistot brīvprātīgos atbilstoši to interesēm, kā arī pielietojot apmaksātu darbaspēku un celtniecības tehniku, lai veiktu mazāk interesantos, šauri specializētos un fiziski nesamērīgi smagos darbus. Šāda pieeja pirmo reizi tika realizēta 2020. gada NVO fonda projekta Atbalsts brīvprātīgajam darbam dzelzceļu mantojuma vidē ietvaros, un pierādīja savu lietderīgumu. 

Projekta budžets: 7000 EUR, pasākumu finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Kultūras ministrijas piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Projekta īstenošanas periods: 01.01.2021-20.11.2021, īstenošanas vietas: Rīgas reģiona Ķekavas novada Baložu pilsēta, Rīgas reģiona Olaines novads

 

Drukāt E-pasts