• Sākums
  • Projekti
  • Atbalsts brīvprātīgajam darbam dzelzceļu mantojuma vidē #NVOfonds2020

BDK

Atbalsts brīvprātīgajam darbam dzelzceļu mantojuma vidē #NVOfonds2020

Projekta mērķis ir veicināt brīvprātīgo iesaisti dzelzceļa nozares industriālā mantojuma saglabāšanā, t.sk. aktīvu iesaisti lēmumu pieņemšanā, popularizēt sabiedrībā brīvprātīgā darba saturīgumu un dažādību, iesaistīt visas iedzīvotāju grupas neatkarīgi no vecuma, dzimuma vai sociālā statusa, veicinot tajā skaitā prasmju nodošanu, komunikāciju un toleranci starp dažādām paaudzēm.

Aktualitātes projekta gaitā tiek publicētas zemāk, zem attēlu galerijas, kā arī sadaļā Aktualitātes un sasniegtais.

Līdzšinējā biedrības darbība pierāda, ka brīvprātīgo spēkiem iespējams paveikt ļoti daudz, taču specifiskāku darbu veikšanai nepieciešams piesaistīt apmaksātus darbiniekus, fiziski smagu un apjomīgu darbu veikšanai jāpiesaista celtniecības tehnika. Līdz šīm Baložu kūdras dzelzceļa izveidē jau ieguldīti virs 150 tūkst. EUR, biedrības finansiālās iespējas limitē rezultātu, jo ir vajadzīgs ne tikai darbs, bet arī materiāli, instrumenti. Kopš 2018. gada tiek organizētas ekskursijas Baložu kūdras bānīti, kas ļauj uzlabot finansiālo situāciju, taču vienlaikus ierobežo iespējas organizēt remontdarbu talkas, jo brīvprātīgo resurss pa šiem gadiem ir audzis krietni lēnāk, nekā nepieciešamība pēc tā. Ekskursijas neatraujami ir saistītas arī ar atbildību apmeklētāju priekšā, tāpēc cieš tieši muzejdzelzceļa iespējas augt un attīstīties (brīvprātīgie to dara no ekskursijām brīvajā laikā). Tas apdraud industriālā mantojuma turpmāku saglabāšanu, jo Baložu kūdras bānītis ir vienīgais industriālo dzelzceļu mantojuma saglabāšanas objekts Latvijā.

Šī projekta mērķis ir sasniegt sinerģiju - atbalstīt tieši ar muzejdzelzceļa veidošanu saistīto talku darbību, paļaujoties ka biedrība spēj patstāvīgi uzturēt pārējo darbību - ekskursijas un akūtos uzturēšanas darbus. Projekta rezultātā koptas brīvprātīgā darba tradīcijas, popularizētas tās plašākai sabiedrībai, stiprināta sabiedrības māka sadarboties un iesaistīties kopīgu mērķu (industriālā mantojuma) saglabāšanā, lēmumu pieņemšanā par mantojuma kolekcionēšanas un atjaunošanas prioritātēm, pierādīta spēja saglabāt būtiskas kulturālās vērtības ar pilsoniskas sabiedrības pūlēm.

Projekta ietvaros finansētas materiālu, instrumentu, kā arī pakalpojumu izmaksas brīvprātīgo talku organizēšanai, kā arī augsti kvalificētu darbu veikšana talku starplaikos. Organizēts efektīvs talku sagatavošanās darbs, tajā skaitā iesaistot celtniecības tehniku, lai maksimāli saturīgi un efektīvi izmantotu brīvprātīgo darbu talku laikā, tā sasniedzot maksimālo kopējo rezultātu. Uzlabota biedrības kapacitāte administratīvo darbu veikšanai, lai popularizētu brīvprātīgo talkas un komunicētu ar sabiedrību par tām, kā arī piesaistītu jaunus brīvprātīgos.

Projekta budžets: 7000 EUR, pasākumu finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Kultūras ministrijas piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Projekta īstenošanas periods: 2.03.2020-31.10.2020, īstenošanas vietas: Rīgas reģiona Ķekavas novada Baložu pilsēta, Rīgas reģiona Olaines novads

 

Drukāt E-pasts